Remissvar belyser konkurrensaspekter inom EU:s halvledarsektor
Konkurrensverket har lämnat sitt yttrande över Europeiska kommissionens förslag till förordning om ett ramverk för åtgärder för att stärka EU:s halvledarekosystem och om upphävande av förordningen (EU) 2023/1781.
Förslaget är del i Europeiska kommissionens så kallade tekniksuveränitetspaket och syftar till att stärka EU:s konkurrenskraft, tekniska suveränitet och halvledarsektorns försörjningstrygghet.
Remissvaret fokuserar på aspekter som rör konkurrensförhållanden mellan företag inom EU:s halvledarvärdekedja. För flera av förslagen framhåller Konkurrensverket vikten av att föreslagna verktyg utformas enligt objektiva och transparenta kriterier för att säkerställa icke-diskriminering och en fungerande konkurrens mellan inhemska (EU)-företag.
Förslaget som benämns ”stora utmaningar” kan stimulera forskning och utveckling, främja inträde, leda till innovativ produktutveckling och få positiva effekter för konkurrensen. Det är enligt Konkurrensverket viktigt att konkurrenspåverkan analyseras innan åtgärder genomförs för att undvika oavsiktliga snedvridningar.
Förslaget om så kallade ”efterfrågeacceleratorer”, anses kunna skapa effektivitetsvinster när tillverkare och slutanvändare gemensamt utvecklar halvledarkomponenter. En risk som Konkurrensverket lyfter fram är att förslaget öppnar upp för utbyte av information och andra diskussioner mellan aktörer som kan skada konkurrensen. För att minska denna risk bör informationen i så stor utsträckning som möjligt utbytas på aggregerad och avidentifierad nivå, samt begränsas till vad som är nödvändigt för att uppnå syftet. Särskilt känsligt är utbyte mellan konkurrenter av uppgifter om pris, produktionskapacitet, produktionsvolymer, marknadsstrategi, kundrelationer och olika affärsvillkor.
I fråga om att inrätta ett ”efterfrågeforum” anser Konkurrensverket att det kan vara positivt för konkurrensen under förutsättning att tillgången till forumet inte begränsas. Det är viktigt att forumet inte utformas på ett sätt som leder till oavsedda konkurrenssnedvridningar.
Av remissvaret framgår även Konkurrensverkets samsyn i kommissionens bedömning om att innovationsupphandling och förkommersiell upphandling kan leda till stärkt konkurrens genom en större marknad för nya tekniker och produkter.
Yttrandet belyser även förslaget om märkning för europeiska spetskompetensregioner för halvledare, vilket skulle kunna leda till stärkt konkurrens, men gränsöverskridande regioner mellan medlemsstater framhålls ge störst nytta.
Avslutningsvis flaggar Konkurrensverket för att det kommer vara nödvändigt att göra ändringar i tillsynsuppdraget för att myndigheten ska kunna utöva tillsyn över den nationella tillämpningen av förslagets upphandlingsbestämmelser.
Dokument och länkar
Senast uppdaterad: 2026-09-07
Nyhet7 september 2026