Innehåll på sidan

Avtal om städtjänster förlängdes på otillåtet sätt

När Grundskolenämnden i Malmö kommun tecknade avtal för städtjänster med befintliga leverantörer i väntan på att nya avtal skulle upphandlas var det fråga om en otillåten direktupphandling. Konkurrensverket har därför beslutat att nämnden ska betala upphandlingsskadeavgift för att ha agerat i strid med upphandlingsreglerna.

När Malmö kommun skulle införa ett dynamiskt system för städtjänster uppstod förseningar. För att säkerställa fortsatt lokalvård ansåg Grundskolenämnden att det var nödvändigt att direktupphandla städtjänster inom grundskoleverksamheten. Nämnden tecknade därför fem avtal med tre olika befintliga leverantörer. Avtalen hade en löptid på två månader med möjlighet till två förlängningar på två månader vardera. Konkurrensverket bedömer att avtalens värde, inklusive förlängningsoptioner, uppgår till cirka 9,8 miljoner kronor.

Enligt nämnden var avtalen aldrig planerade för längre period än de två månader som avtalen faktiskt löpte. Förlängningsoptionerna formulerades enbart som en säkerhetsåtgärd i det fall det dynamiska inköpssystemet skulle resultera i överprövningar eller andra oförutsedda förseningar.

Konkurrensverket har prövat om undantaget för synnerlig brådska i lagen om offentlig upphandling, LOU, gick att tillämpa när avtalen ingicks men konstaterar att den situation som nämnden befann sig i berodde på eget agerande och bristande planering. Det saknades därför förutsättningar att ingå avtalen med stöd av undantaget för synnerlig brådska. Inte heller något annat av upphandlingsreglernas undantag gick att tillämpa.

Enligt ett beslut från Konkurrensverket ska Grundskolenämnden i Malmö kommun betala 550 000 kronor i upphandlingsskadeavgift för att ha genomfört en otillåten direktupphandling.

Konkurrensverket konstaterar att felaktigt genomförda upphandlingar av städtjänster är en av de överträdelser som ofta förekommer i de tips vi får in och ser i vår löpande omvärldsbevakning. Vi vill därför uppmana upphandlande organisationer att vara särskilt uppmärksamma vid upphandling av sådana tjänster, och säkerställa att upphandlingsreglerna efterlevs. 

Dokument och länkar

Senast uppdaterad: 2026-06-11

Nyhet11 juni 2026