Konkurrensverket avstyrker förslag om myndighetssamgående
Konkurrensverket bedömer att de negativa effekterna väger tyngre än de positiva avseende den föreslagna sammanslagningen som skulle innebära att Myndigheten för digital förvaltnings uppgifter inordnas i Post- och telestyrelsens verksamhet. Det framgår av Konkurrensverkets yttrande över rapporten Organisationsförändring av Post- och telestyrelsen och Myndigheten för digital förvaltning.
På uppdrag av regeringen har Post- och telestyrelsen (PTS) och Myndighetens för digital förvaltning (Digg) analyserat innebörden av det föreslagna samgåendet. Konkurrensverket ser positivt på åtgärder som främjar digitalisering och tar fasta på bedömningen att en sammanslagning av PTS och Digg har potential att på lång sikt bidra till förbättrade förutsättningar när det gäller en kraftsamling för digitalisering inom offentlig sektor.
De positiva effekterna som ett samgående kan bedömas medföra behöver dock vägas mot de negativa effekterna, bland annat i fråga om ökad rollkoncentration inom samma myndighet och risk för intressekonflikter.
I remissvaret till regeringen framhåller Konkurrensverket att det redan i dag har samlats verksamhet hos Digg som riskerar att leda till intressekonflikter och konkurrensproblem. Vid en sammanslagning av Digg och PTS tillkommer ytterligare en roll, nämligen PTS:s tillsynsansvar avseende flera av de tjänster som Digg tillhandahåller eller kommer att tillhandahålla.
Sammantaget anser Konkurrensverket att de negativa konsekvenserna av en sammanslagning i dessa avseenden underskattas i rapporten. Riskerna för konkurrensproblem är inte tillräckligt belysta eller hanterade för att kunna utgöra underlag för en sådan omfattande organisationsförändring som förslaget innebär. Såsom förslaget är utformat i nuläget avstyrker Konkurrensverket därför en sammanslagning av myndigheterna PTS och Digg.
Om regeringen ändå väljer att gå vidare med en sammanslagning av PTS och Digg anser Konkurrensverket att det krävs ytterligare konsekvensutredning och konkreta åtgärder för att hantera riskerna kopplat till rollkoncentrationen och Diggs olika säljverksamheter.
Dokument och länkar
Senast uppdaterad: 2025-06-19
Nyhet19 juni 2025