Beslut

2008-07-25

Dnr 386/2008

1 (2)

 

 

 

 

 

N B W Advokatbyrå
Oxtorgsgränd 2
111 57   STOCKHOLM

 

 

 

 

Datasystem för videobutiker

 

 

Konkurrensverkets beslut

 

 

Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare.

 

 

Ärendet

 

 

Ni har i brev den 24 juni 2008 till Konkurrensverket anfört klagomål över att filmbolaget Universal Pictures Nordic Aktiebolag inte godtarAdvance IT:s datasystem för videobutikernas rapportering till Universal. Ni har vidare uppgett att Universal endast godtar rapportering via datasystem från företagen BoxNet och Wave Invest. Det angivna förfarandet skulle enligt er mening kunna anses utgöra ett missbruk av dominerande ställning.

 

 

Skäl för beslutet

 

 

Konkurrensverket bedömer i varje enskilt fall om det som tas upp i skrivelser till oss ska granskas närmare. För att Konkurrensverket ska inleda en utredning krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom krävs att det finns tillräckligt underlag för att utreda och bevisa en överträdelse av konkurrensreglerna. Konkurrensverket måste också prioritera inom ramen för tillgängliga resurser.

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrensreglerna närmare granska de förhållanden som ni tar upp.

 

 

Hur ni kan gå vidare

 

 

Eftersom Konkurrensverket beslutar att inte göra något i detta fall kan de företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad. Detta beslut kan inte överklagas.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av avdelningschefen Gunnel Schön. Föredragande har varit konkurrenssakkunnige Owe Gärdin.

 

 

Gunnel Schön
                                                                  Owe Gärdin

 

 

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats