BESLUT

2006-04-03

Dnr 246/2006

 

 

 

 

 

 

 

VVS International Trading AB

Kjell Lindgren

Box 19

186 03 BROTTBY

Påstått konkurrensbegränsande samarbete och påstått missbruk av dominerande ställning -– avloppsrör

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket kommer inte att göra något i detta fall.

Ärendet

Ni anger att Gustavsberg AB och Stockholmshem AB gjort sig skyldiga till ett otillåtet konkurrensbegränsande samarbete genom att Stockholmshem AB beslutat att inte acceptera avloppsrör från er, utan endast från Gustavsberg AB.
Ni anger även att Gustavsberg AB, genom det nämnda förfarandet, gjort sig skyldigt till missbruk av dominerande ställning.

Skäl för beslutet

För att Konkurrensverket ska utreda klagomål krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom är det viktigt att det finns möjligheter att utreda och bevisa en överträdelse av konkurrensreglerna. Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrensreglerna närmare granska de förhållanden som ni tar upp.

Hur ni kan gå vidare

Eftersom Konkurrensverket har beslutat att inte göra något i detta fall kan de
företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad.

_____________________________

Detta beslut har fattats av konkurrenssakkunniga Ann-Sofie Eriksson.
Föredragande har varit Kristian Pedersen.

Ann-Sofie Eriksson
                                                                  Kristian Pedersen

Detta beslut publiceras på konkurrensverkets webbplats.