BESLUT

2005-02-10

Dnr 756/2004

 

 

 

 

 

 

 

Lufttransport AB

Att: Henry Hansen

Lugnviksvägen 3

831 52 Östersund

 

Ambulansflyg i södra Sverige

Ni har klagat på att SOS Alarm Sverige AB hindrar er från att verka och utföra flygambulanstjänster i södra Sverige.

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket kommer inte att göra något mer i detta fall.

Skäl för beslutet

För att Konkurrensverket ska utreda klagomål krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom är det viktigt att det finns möjligheter att utreda och bevisa en överträdelse av konkurrensreglerna.

Konkurrensverket har inhämtat kompletterande information i ärendet. SOS Alarm Sverige AB har bland annat framfört att befintliga avtal ej skapar någon form av exklusivitet och att landstingen som beställare har möjlighet att upphandla tjänsten. Konkurrensverket gör bedömningen att det inte finns tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrenslagen eller i övrigt från konkur­renssynpunkt fortsatt granska de förhål­landen som ni tog upp i er anmälan.

Hur ni kan gå vidare

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknads­dom­stolen enligt konkurrenslagen göra det på talan av ett företag som berörs av den påta­lade överträdelsen.

_____________________________

Detta beslut har fattats av avdelningschef Göran Karreskog. Föredragande har varit Jens Lehman.

Göran Karreskog
                                                                  Jens Lehman

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.

Kopia:

SOS Alarm Sverige AB, ombud Advokaten Tomas Eliasson,
Delphi & Co, Stadt Hamburgersgatan 9 B, 211 38 MALMÖ