BESLUT

2002-03-13

Dnr 289/2002

 

 

Berga Lågprismarknad

Att: Bengt Hansson

Ringsjövägen 13

241 91  ESLÖV

 

 

 

 

Er skrivelse angående ICA:s korssubventionering av icke-lönsamma butiker

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 6 mars 2002 hemställt att verket prövar huruvida ICA överträder konkurrenslagen (1993:20), KL, genom att använda överskott från delar av sin verksamhet för underprissättning i syfte att slå ut konkurrenter på lokala marknader.

 

 

Konkurrensverket tar tacksamt emot all information om företeelser som kan strida mot KL eller i övrigt är relevanta för verkets uppgifter. Konkurrensverket har dock i varje enskilt fall att ta ställning till om de förhållanden som påtalas i skrivelser till verket bör föranleda en närmare granskning. För att Konkurrensverket skall utreda enskilda klagomål krävs normalt att de förhållanden som klagomålet gäller är ägnade att på ett påtagligt sätt hindra effektiv konkurrens i fråga om produktion av och handel med varor, tjänster och andra nyttigheter.

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen som påtalats i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

 

 

Härutöver vill verket informera om att regeringen givit Konkurrensverket i uppdrag att undersöka konkurrensförhållandena inom livsmedelsbranschen. Utredningen skall bl.a. undersöka förutsättningarna för små leverantörer och etablering av nya företag på marknaden. Det Ni framfört kan komma att beaktas i verkets undersökning.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Forsberg. Föredragande har varit Bertel Kinch.

 

 

Barbro Forsberg

 

 

 

 

Bertel Kinch

 

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.