BESLUT

2002-02-20

Dnr 158/2002

 

 

TeamteQ Data AB

Att: Per Norrfors

Tumstocksvägen 15

187 66  TÄBY

 

 

 

Er skrivelse angående Sjöfartsverket och digitala sjökort

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 8 februari 2002 anfört klagomål över att Sjöfartsverket bl.a. säljer program och sjökort till slutkund utan kopieringsskydd och till underpris.

 

 

Konkurrensverket har under de senaste åren mottagit ett flertal anmälningar och klagomål där offentlig näringsverksamhet, som bedrivs i konkurrens med redan etablerade företag, ifrågasatts. Det är främst små företag som klagat. Verket har emellertid vid prövning av sådana ärenden kunnat konstatera att konkurrenslagen (1993:20), KL, oftast inte är tillämplig i dessa fall.

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte förutsättningar för att med utgångspunkt i KL närmare granska de förhållanden Ni uppmärksammat verket på.

 

 

För att hantera konkurrensproblem av det slag Ni beskriver har regeringen inrättat ett särskilt råd, Konkurrensrådet, med uppgift bl.a. att söka undanröja konkurrenskonflikter mellan privat och offentlig verksamhet.

 

 

Konkurrensverket kommer att översända kopior av skrivelserna i ärendet samt verkets beslut till Konkurrensrådet för kännedom och eventuell åtgärd. Konkurrensverket vidtar därefter ingen ytterligare åtgärd i detta fall.

 

 

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt 23 § 2 stycket KL göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Forsberg. Föredragande har varit Bertel Kinch.

 

 

Barbro Forsberg

 

 

 

 

Bertel Kinch

 

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.