BESLUT

2001-10-02

Dnr 814/2001

 

 

 

 

 

 

Er skrivelse angående Daniscos ledande ställning på sockermarknaden

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 20 september 2001 anfört klagomål över Daniscos prishöjningar. Ni anser att dessa, som det får förstås, är ett missbruk av dominerande ställning.

 

 

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden. Konkurrens­verket skall också lämna förslag till regeländringar och andra åtgärder för att undan­röja hinder mot en effektiv konkurrens i privat och offentlig sektor.

 

 

Sockerproduktionen i Sverige omfattas av EU:s sockerprisreglering. Denna bygger på att EU kvoterar sockerproduktionen för respektive land. I Sverige har Dansico hela denna kvot. Numera bör dock möjlighet finnas att köpa socker från andra socker­företag i Europa.

 

 

Mot denna bakgrund finner Konkurrensverket inte skäl att vidare granska de förhål­landen Ni påtalat. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Forsberg. Föredragande har varit Bertel Kinch.

 

 

Barbro Forsberg

 

 

 

 

Bertel Kinch

 

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.