BESLUT

2001-02-20

Dnr 144/2001

 

 

Maria del Carmen Gustavsson

Box 578

581 07  LINKÖPING

 

 

 

Er skrivelse om Telias vägran att leverera ADSL

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 8 februari 2001 anfört klago­mål över att Telia vägrar leverera ADSL till kunder som idag har IDSL.

 

 

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden.

 

 

Konkurrensverket har i varje enskilt fall att ta ställning till om de förhållanden som påtalas i skrivelser till verket bör föranleda en närmare granskning. Av betydelse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av konkurrens­lagen (1993:20), KL. I bifogade folder finns ytterligare information om Konkurrens­verkets handläggning av klagomålsärenden.

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen som påtalats i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

 

 

Därutöver vill Konkurrensverket uppmärksamma Er på lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden. Denna lag gäller avtalsvillkor som närings­idkare använder när de erbjuder varor, tjänster eller andra nyttigheter till konsu­menter. Det är förbjudet att använda avtalsvillkor som ensidigt gynnar säljaren på konsumentens bekostnad. Tillsynsmyndighet för denna lag är Konsumentverket, (postadress: 118 87 Stockholm).

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.

 

 

Per-Arne Sundbom

 

 

 

 

Bertel Kinch

 

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.