BESLUT

2000-12-20

Dnr 1013/2000

 

 

Alumera AB

Att: Bengt Månsson

Klippuddsstigen 6

181 65  LIDINGÖ

 

 

 

Er skrivelse angående prishöjning aluminiumprofiler

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 11 december 2000 anfört klagomål över de prishöjningar som leverantörer av aluminiumprofiler genomfört. Ni anför att höjningarna har skett på ett mycket likartat sätt.

 

 

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden.

 

 

Konkurrensverket har i varje enskilt fall att ta ställning till om de förhållanden som påtalas i skrivelser till verket bör föranleda en närmare granskning. Av betydelse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse KL.

 

 

Det Ni påtalar, den likartade höjningen av priset på aluminiumprofiler, kan vara en följd av en sådan överenskommelse eller samordnat förfarande som enligt 6 § KL inte är tillåtet, men det kan också vara en följd av ändrade priser i tidigare led. Något konkret stöd för antagandet att aluminiumleverantörerna samarbetar har inte framkommit.

 

 

Mot denna bakgrund vidtar Konkurrensverket ingen ytterligare åtgärd i detta fall.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.

 

 

Per-Arne Sundbom

 

 

 

 

 Bertel Kinch

 

 

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.