BESLUT

2000-12-20

Dnr 1012/2000

 

 

PA Försäljnings AB

Att: Per-Arne Standár

Gaddvägen 2

974 55  LULEÅ

 

 

 

Er skrivelse angående misstänkt konkurrensbegränsning

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 11 december 2000 anfört klagomål över att Strövelskemi AB endast godkänner att Ni säljer företagets pro­dukter till lantbrukssektorn. Övrig försäljning ska ombesörjas av Näslund Kemi AB.

 

 

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden. KL innehåller två förbud. Enligt 6 § är avtal mellan företag förbjudna om de har till syfte att hindra, begränsa eller snedvrida konkurrensen på den svenska marknaden på ett märkbart sätt eller om de ger ett sådant resultat. I 19 § föreskrivs förbud mot missbruk från ett eller flera företags sida av en dominerande ställning på den svenska marknaden.

 

 

En grundläggande utgångspunkt i det svenska näringsrättsliga regelverket är avtals­friheten. Denna innebär att en säljare i princip har rätt att fritt välja vem han vill göra affärer med. Lagstiftaren har i syfte att skydda konkurrensintresset genom KL givit förutsättningar att under vissa förhållanden göra avsteg från nämnda princip.

 

 

Allmänt sett kan sägas beträffande leveransvägran att det inte finns någon tydlig gräns mellan vad som omfattas av principen om avtalsfrihet och vad som omfattas av KL:s förbud. Generellt kan sägas att ett företag som har en objektiv godtagbar grund för att vägra leverans till en etablerad kund (leveransavstängning) inte träffas av KL:s förbud. Rättsläget är mer oklart vad gäller vägran att leverera till en helt ny kund men det får anses vara klart att KL i dessa fall är tillämplig endast under speciella omständigheter.

 

 

Frågan om olika former av leveransvägran utvecklas i Konkurrensverkets rapport Konkurrenshinder för småföretag - en studie av klagomålsärenden (1998:2; avsnitt 4.2 och 6.3).

 

 

För att Konkurrensverket skall utreda klagomål krävs normalt att de förhållanden som klagomålet gäller är sådana att de har en betydelsefull effekt för t.ex. en större grupp konsumenter eller från samhällsekonomisk synpunkt. Av betydelse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av KL.

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen som påtalats i Er skrivelse. Konkurrensverket vidtar ingen ytterligare åtgärd med anledning av Er skrivelse.

 

 

I bifogade informationsbroschyr finns information om hur ett företag kan gå vidare i de fall Konkurrensverket beslutat att inte meddela ett åläggande med stöd av KL.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch .

 

 

Per-Arne Sundbom

 

 

 

 

Bertel Kinch

 

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.