BESLUT

2000-11-27

Dnr 943/2000

 

 

FAMILCE AB/Optikhuset IH

Att: Ingemar Henriksson

Box 16

275 21  SJÖBO

 

 

 

Er skrivelse angående leveransvägran

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 15 november 2000 anfört klago­mål över att Ni vägrats leverans från ett antal leverantörer inom optikbranschen.

 

 

Konkurrensverket har i varje enskilt fall att ta ställning till om de förhållanden som påtalas i skrivelser till verket bör föranleda en närmare granskning. Av betydelse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av konkurrens­lagen (1993:20), KL. I bifogade folder finns ytterligare information om Konkurrens­verkets handläggning av klagomålsärenden.

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen som påtalats i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

 

 

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt 23 § 2 stycket KL göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.

 

 

_____________________________

 

 

Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.

 

 

Per-Arne Sundbom

 

 

 

 

Bertel Kinch

 

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.