beslut

2000-07-20

Dnr 673/2000

 

 

AGE Kontor & Data

Att: Niklas Norström

E-post: Niklas.norstrom@age.se

 

 

 

Er skrivelse angående avtal med Telia

 

 

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 18 juli 2000 anfört klagomål på Telias villkor i kontrakt om fast Internetuppkoppling.

 

 

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden. KL innehåller förbud mot konkurrensbegränsande avtal (6 §) och mot missbruk av dominerande ställning (19 §).

 

 

För att Konkurrensverket skall utreda klagomål krävs normalt att de förhållanden som klagomålet gäller är sådana att de har en betydelsefull effekt för t.ex. en större grupp konsumenter eller från samhällsekonomisk synpunkt.                      

 

 

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen som påtalats i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

 

 

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt 23 § 2 stycket KL göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.

 

 

 _____________________________

 

 

Detta yttrande har beslutats av tf. generaldirektören. Föredragande har varit Eva Nemec.

 

 

 

 

 

 

 

 

C H Fallenius

 

 

 

 

Eva Nemec

 

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.