Ändringar i regelverket

Den 15 juli 2010 infördes nya regler i upphandlingslagstiftningen. Lagändringarna rör främst överprövningsprocessen i upphandlingsmål. Bland annat infördes en så kallad avtalsspärr, som innebär att det är förbjudet för en upphandlande myndighet och enhet att ingå avtal direkt efter ett tilldelningsbeslut.

Det har även blivit möjligt att ogiltigförklara upphandlingskontrakt som ingåtts i strid med lagen. En helt ny sanktion har införts, upphandlings-skadeavgift, som kan dömas ut av en förvaltningsdomstol efter ansökan av Konkurrensverket.

Här redogörs för några av de mer centrala nyheterna i lagstiftningen:

Avtalsspärr
Möjlighet begära ogiltighet av ingångna avtal
Olika slags överprövningar - olika  tidsfrister för ansökan
Upphandlingsskadeavgift på talan av Konkurrensverket
Nya upphandlingsförfaranden
Fasta beloppsgränser för direktupphandling
Andra förändringar
Frivillig förhandsinsyn

För vilka upphandlingar gäller de nya reglerna?

De nya reglerna i LOU och LUF trädde i kraft den 15 juli 2010. För upphandlingar som har påbörjats före den 15 juli 2010 gäller inte de nya reglerna, utan då gäller de äldre bestämmelserna. När anses en upphandling påbörjad?

Otillåtna direktupphandlingar

Vid otillåtna direktupphandlingar kan avtal ogiltigförklaras och en upphandlingsskadeavgift kan dömas ut både för upphandlingar över och under tröskelvärdena och oavsett om det rör sig om A-tjänster eller B-tjänster.

Exempel på otillåtna direktupphandlingar